Czy w 2020 jeszcze warto przejść szkolenie z bhp? - szkolenia bhp

kursy bhp warszawa

Zakres wstępnych szkoleń BHP

Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenie BHP jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu, a obowiązkiem p

Czy w 2020 jeszcze warto  przejść szkolenie z bhp? - szkolenia bhp kursy bhp warszawa
racodawcy jest zapewnienie takim osobom odpowiedniego kursu. Za przyjęcie do pracy osoby, która nie posiada ukończonego szkolenia, pracodawcy może grozić kara pieniężna. Wstępne szkolenia BHP dotyczą ogólnych zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam przebieg wstępnego szkolenia BHP jest podzielony na dwie części, gdzie jedna z nich obejmuje instruktaż ogólny, a druga dotyczy instruktażu stanowiskowego. Instruktaż ogólny pozwala pracownikom na zapoznanie się z podstawowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie Pracy. Ponadto pracownik jest zapoznawany z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy. Instruktaż stanowiskowy pozwala uczestnikom kursu na zdobycie wiedzy o czynnikach środowiska zawodowego, występujących na konkretnym stanowisku pracy.


Oferta stworzenia systemu zarządzania bezpieczeństwem

Firma, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, poza ofertą przeprowadzania szkolenia BHP, może zajmować się także tworzeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem w danym przedsiębiorstwie. System zarządzania bezpieczeństwem to nic innego, jak element całościowego zarządzania przedsiębiorstwem. Posiadanie systemu zarządzania bezpieczeństwem nie jest obowiązkowe, jednak firma posiadająca odpowiednie certyfikaty z zakresu jakości, ochrony środowiska oraz BHP jest bardziej poszukiwana na rynku pracy. Firma BHP oferuje pomoc w tworzeniu systemów zarządzania bezpieczeństwem, takich jak ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Pierwsza norma obejmuje tak zwany system zarządzania środowiskowego, gdzie firma posiadająca certyfikat ISO 14001 szczyci się tym, że dba o środowisko naturalne. Z kolei norma OHSAS 18001 dotyczy bezpiecznego organizowania stanowisk pracy, a także zapewnia odpowiednie szkolenia BHP oraz przeprowadzanie audytów wewnętrznych. Posiadanie norm nie jest obowiązkowe, jednak pomaga w pozytywnym budowaniu wizerunku firmy.


Koszt outsourcingu BHP

Jedną z ważniejszych usług oferowanych przez firmę działającą w branży bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak zwany outsourcing BHP. Outsourcing BHP, czyli inaczej obsługa BHP, polega na przejęciu wszelkich spraw związanych z bezpieczeństwem w danym przedsiębiorstwie lub zakładzie pracy. Obsługa firmy w zakresie BHP obejmuje zapewnianie szkolenia BHP pracownikom, wykonywanie oceny ryzyka zawodowego oraz ogólnie pilnowanie tego, żeby dana firma spełniała odpowiednie przepisy regulujące kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z obsługi BHP, ponieważ jest to wygodne rozwiązanie przynoszące wiele korzyści. Cena za usługę outsourcingu BHP jest ustalana indywidualnie z klientem, ponieważ całkowity koszt takiej usługi zależy od wielu czynników. Wycena obsługi BHP obejmuje wiele czynników, jak wielkość danej firmy, ilość zatrudnionych pracowników, a nawet rodzaj prowadzonej działalności. Obsługa firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest usługą, której szczegóły są ustalane indywidualnie z każdym klientem, dlatego sama wycena usługi także jest indywidualna.


Zwolnienie z obowiązkowego kursu BHP

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do jego obowiązków należy zapewnienie zatrudnionym pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników znających bieżące przepisy BHP. Można wyróżnić dwie sytuacje, w których następuje zwolnienie z obowiązku ukończenia szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Z okresowego szkolenia BHP może być zwolniony pracownik w sytuacji, gdy podejmuje pracę na tym samym stanowisku bezpośrednio przez nawiązaniem umowy z obecnym pracodawcą. Inną sytuacją, w której pracownik nie musi uczestniczyć w kursie BHP, jest zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło lub umowy o zlecenie. W takim przypadku to od pracodawcy zależy, czy uzna za konieczne przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tymi dwoma przypadkami, okresowe szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników oraz pracodawców, o czym warto pamiętać.



© 2019 http://szkolenia-bhp.imt.elblag.pl/